Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Втората Светска војна +Втората светска војна))
Ферари беше подготвен, и успешно се тркаше со различни возачи на автомобили на Алфа Ромео се до 1938 година, кога тие беа најмени од Алфа Ромео да го раководат нивниот оддел за трки.
Во 1941 година, Алфа Ромео беше конфискувана од страна на фашистичката влада на Бенито Мусолини како дел од воените напори на силите на оската. Делот на Енцо Ферари беше доволно мал за да не биде погоден од оваа ситуација. Поради тоа што со договорот , му беше забрането четири година да учествува на трки, Скудерија за многу кратко стана Ауто Авио Коструциони Ферари, која што приозведуваше алати за машини и додатоци за авиони. Исто така позната како СЕФАЦ ( Скудериа Енцо Ферари Ауто Корсе), Ферари всушност навистина произведе тркачки автомобил, Типо 815, во неконкутрентен период.
Тоа всушност беше првиот вистински Ферари автомобил, ( кој што за прв пат се појави во 1940 година во Миле Миглие), но за време на Втората Светскасветска војна немаше голема конкуренција.
Во 1943 година фабриката ан Ферари се пресели во Маранело, каде што и остана. Фабриката беше бомбардирана од страна на Сојузниците во 1944 година, одкако заврши војната во 1946 година беше повторно изградена, вклучувајќи ја и работата за производство на патнички автомобили.
Се до смртта на главниот, ова ќе остане како поголем извор за финансирање на наговите тркачки операции.