Разлика помеѓу преработките на „Планина“

Одземени 12 бајти ,  пред 3 години
Одбиена последната промена (од 79.126.165.187) и ја поврати преработката 3593133 на ГП
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 79.126.165.187) и ја поврати преработката 3593133 на ГП)
Планините ги делиме на ''млади верижни'' и ''стари грамадни'' планини.
 
Првите се карактеризираат со остри [[врв (топографија)|врвови]] и најчесто се многу високи. Тие се помлади бидејќи врз нив уште не дејствувала [[ерозија]]та, која, во текот на милиони години ќе одзема материјали и ќе ги изедначува облиците, како да е планината „зарамнета“Ииииии„зарамнета“, а тоа им се има случено на старите планини, кои имаат заоблени [[гребен]]и, па дури и зарамнети.
 
== Орогенеза ==