Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Одземени 49 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Варшава''' ({{lang-pl|Warszawa}} {{IPAc-pl|AUD|Pl-Warszawa.ogg|w|a|r|'|sz|a|w|a}}) — главен град на [[Полска]]. Лоциран е на реката [[Висла]], околу 350 км од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 2014 год. изнесува 1.726.581.
 
== Етимологија ==