Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додаден 11 бајт ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Варшава''' ({{lang-pl|Warszawa}} {{IPAc-pl|AUD|Pl-Warszawa.ogg|w|a|r|'|sz|a|w|a}}) — главен град на [[Полска]]. Лоциран е на реката [[Висла]], околу 350 kmкм од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 2014 год. изнесува 1.726.581.
 
== Етимологија ==
[[Виланув]] (Wilanów) - 14.032
 
Најгуста населеност е во [[Срудмиесче]] (8772 ж/kmкм²), а најмала во [[Виланув]] (355 ж/kmкм²). Просечна [[густина на населеност]] за целиот [[град]] изнесува 3258 ж/kmкм².
 
== Индустрија ==
== Занимливости ==
 
* Најдолга улица на Варшава е улицата [[Пулавска]] (Puławska) - 10 kmкм.
* Најдолга куќа е куќата во [[Киевската улица]] (Kijowskiej) - (508 mм)
* Највисоката градба е замокот на културата и науките (Pałac Kultury i Nauki) (234 m).