Источен часовен појас: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Timezoneswest.PNG|мини|десно|300п|{{легенда|#ffb69f|Источен часовен појас}}]]
[[Податотека:UnionSquareAtomicClock.JPG|мини|десно|200п|''Метроном'', јавна уметничка поставка што го покажува времето во [[Њујорк]].]]
'''Источен часовен појас''' ({{lang-en|Eastern Time Zone}}, ''ET'') — [[часовен појас]] на [[западна полутопка|западната полутопка]] кој го покрива источниот брег на [[Северна Америка]] и западниот брег на [[Јужна Америка]]. Времето е пет часа назад од [[UTC]] во стандардното време ([[UTC-5]]) и четири часа во [[Летно време|летното време]] ([[UTC-4]]). Времето за овој [[часовен појас|појас]] се добива од [[средно сончево време|средното сончево време]] од [[меридијан]]от 75° западно од [[Гриничканулти опсерваторијамеридијан|Гриничката опсерваторија]].
 
Во [[САД]] и [[Канада]], овој часовен појас обично се нарекува „источно време“ (''Eastern Time'', ''ET''). Поточно, во однос на стандардното време (преку зима) е „источно стандардно време“ (''Eastern Standard Time'', ''EST''), а преку лето е „источно летно време“ (''Eastern Daylight Time'', ''EDT'').