Источен часовен појас: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Timezoneswest.PNG|мини|десно|300п|{{легенда|#ffb69f|Источен часовен појас}}]]
[[Податотека:UnionSquareAtomicClock.JPG|мини|десно|200п|''Метроном'', јавна уметничка поставка што го покажува времето во [[Њујорк]].]]
'''Источен часовен појас''' ({{lang-en|Eastern Time Zone}}, ''ET'') — [[часовен појас]] на [[западна полутопка|западната полутопка]] кој го покрива источниот брег на [[Северна Америка]] и западниот брег на [[Јужна Америка]]. Времето е пет часа назад од [[UTC]] во [[Стандардно време|стандардното време]] ([[UTC-5]]) и четири часа во [[Летно време|летното време]] ([[UTC-4]]). Времето за овој [[часовен појас|појас]] се добива од [[Средносредно сончево време|средното сончево време]] од [[меридијан]]от 75° западно од [[Гриничка опсерваторија|Гриничката опсерваторија]].
 
Во [[САД]] и [[Канада]], овој часовен појас обично се нарекува '''Источно„источно времевреме“ (''' (Eastern Time'', ''ET''). Поточно, во однос на стандардното време (преку зима) е '''Источно„источно стандардно времевреме“ (''' (Eastern Standard Time'', ''EST''), а преку лето е '''Источно„источно летно време'''време“ (''Eastern Daylight Time'', ''EDT'').
 
Појасот е два часа пред [[планински часовен појас|планинскиот појас]] и еден час зад [[Централенцентрален часовен појас (Северна Америка)|централниот часовен појас]].
 
=== Северна Америка ===
==== Канада ====
Во [[Канада]], следниве [[Административна поделба на Канада|покраини и територии]] се делумно под источниот појас:
* [[{{знаме|Онтарио]]}} (без областите западно од [[Тандер Беј]], но со [[Атикокан]])
* [[{{знаме|Квебек]]}} (без западниот брег Кот-Нор Ноар и Маделенските острови)
* Источно{{знаме|Нунавут}}, источно-централен [[Нунавут]]дел (вклучувајќи и дел од полуостровот [[Мелвил (полуостров)|Мелвил]] и поголемиот дел од островите [[Елсмир]] и [[Бафинова Земја|Бафин]])
 
==== САД ====
{{col-begin}}
{{col-break}}
* [[{{знаме|Вермонт]]}}
* [[Конектикат]]
* [[{{знаме|Вирџинија]]}}
* [[{{знаме|Делавер]]}}
* [[Џорџија]]
* [[{{знаме|Западна Вирџинија]]}}
* [[Мејн]]
* [[{{знаме|Јужна Каролина]]}}
* [[Мериленд]]
* [[{{знаме|Конектикат]]}}
* [[Масачусетс]]
{{col-break}}
* [[{{знаме|Масачусетс]]}}
* [[Њу Хемпшир]]
* {{знаме|Мејн}}
* [[Њу Џерси (сојузна држава)|Њу Џерси]]
* [[{{знаме|Мериленд]]}}
* [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]]
* [[{{знаме|Њу Хемпшир]]}}
* [[Северна Каролина]]
* {{знаме|Њу Џерси}}
* [[Охајо]]
* {{знаме|Њујорк}}
* [[Пенсилванија]]
{{col-break}}
* [[{{знаме|Охајо]]}}
* [[Род Ајленд]]
* [[{{знаме|Пенсилванија]]}}
* [[Јужна Каролина]]
* [[{{знаме|Род Ајленд]]}}
* [[Вермонт]]
* [[{{знаме|Северна Каролина]]}}
* [[Вирџинија]]
* [[{{знаме|Џорџија]]}}
* [[Западна Вирџинија]]
 
{{col-end}}