Источен часовен појас: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Timezoneswest.PNG|мини|десно|300п|{{легенда|#ffb69f|Источен часовен појас}}]]
[[Податотека:UnionSquareAtomicClock.JPG|мини|десно|200п|''Метроном'', јавна уметничка поставка што го покажува времето во [[Њујорк]].]]
'''ИсточнотоИсточен стандардночасовен времепојас''' ([[Англиски јазик{{lang-en|англиски]]: ''Eastern Time Zone'' или}}, ''ET'') — [[часовен појас]] на [[Западназападна хемисфераполутопка|западната хемисфераполутопка]] кој го покрива источниот брег на [[Северна Америка]] и западниот брег на [[Јужна Америка]]. Времето е пет часа назад од [[UTC]] во [[Стандардно време|стандардното време]] ([[UTC-5]]) и четири часа во [[Летно време|летното време]] ([[UTC-4]]). Времето за овој [[часовен појас|појас]] се добива од [[Средно сончево време|средното сончево време]] од [[меридијан]]от 75° западно од [[Гриничка опсерваторија|Гриничката опсерваторија]].
 
Во [[САД]] и [[Канада]], овој часовен појас обично се нарекува '''Источно време''' (Eastern Time, ET). Поточно, во однос на стандардното време (преку зима) е '''Источно стандардно време''' (Eastern Standard Time, EST), а преку лето е '''Источно летно време''' (Eastern Daylight Time, EDT).
 
==== САД ====
[[Податотека:UnionSquareAtomicClock.JPG|мини|десно|200п|''Метроном'', јавна уметничка поставка што го покажува времето во [[Њујорк]].]]
Во [[САД]], следниве [[Сојузни држави во САД|држави]] се целосно под источниот појас:
{{col-begin}}