Разлика помеѓу преработките на „Хинди“

Одземени 14 бајти ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Луѓето што се етнички [[Хиндуси]] се околу 40% од вкупното население во Индија. Како што е опишано во уставот, хинди е официјален јазик во Индија, меѓу другите останати 21 јазик. Официјалниот хинди е карактеризиран како ''модерен стандарден хинди'' и е користен за администрацијата во Индија заедно со [[Англиски јазик|англискиот јазик]]. Стандарден хинди е [[санскрит]]ски добиен од ''кари боли'' дијалектот. [[Урду]] се разликува по тоа што е со персиски карактеристики. Историски, овие два се познати како ''Хиндустани''.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Македонска транскрипција на хинди]]