Хидролиза: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Темата за физиолошката неповратност на хидролизата се користи главно во метаболитичките патишта, бидејќи многу биолошки процеси се водени од цепењето на [[анхидрид]]ните [[пирофосфат]]ни врски.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Аденозин трифосфат]]