Фурнир: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 25 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q477683 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Порано фурнирите се [[пила|пилеле]] но со тоа се јавува и непотребен губиток (отпадоци) на дрво. Фурнирањето е древна вештина, која ја употрбувале уште [[Стар Египет|старите египјани]] за нивниот [[мебел]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Мултиламинарен фурнир]]
* [[Гранулација (дрво)]]