Разлика помеѓу преработките на „Филологија“

Одземени 14 бајти ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
'''Филологија''' е наука за античките [[текст|текстови]] и [[јазик|јазици]]. Поимот оригинално значи љубов ([[грчки јазик|грчки]] ''philo-'') за учење и литература (грчки ''-logia''). Во [[академија|академските]] традиции на неколку народи, широко поимање на „филологија“ ја опишува студијата на јазикот заедно со неговата [[литература]] и [[историја|историскиот]] и [[култура|културен]] [[контекст]] што се неопходни за разбирање на литературните дела и другите културно значајни текстови. Филологија на тој начин поврзува студии како [[граматика]], [[реторика]], историја, интерпретација на автори и др. Оваа дефиниција станува се поретка со време и поимот „филологија“ се повеќе добива значење на студија на текстови од перспектива на историска [[лингвистика]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Кодикологија]]