Источен часовен појас: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:UnionSquareAtomicClock.JPG|мини|десно|200п|''Метроном'', јавна уметничкуметничка изложбапоставка што го покажува времето во [[Њујорк Сити]]]]
'''Источното стандардно време''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Eastern Time Zone'' или ''ET'') на [[Западна хемисфера|западната хемисфера]] го покрива источниот брег на [[Северна Америка]] и западниот брег на [[Јужна Америка]]. Времето е пет часа назад од [[UTC]] во [[Стандардно време|стандардното време]] ([[UTC-5]]) и четири часа во [[Летно време|летното време]] ([[UTC-4]]). Времето за овој [[часовен појас|појас]] се добива од [[Средно сончево време|средното сончево време]] од [[меридијан]]от 75° западно од [[Гриничка опсерваторија|Гриничката опсерваторија]].