Разлика помеѓу преработките на „Сапа Инка“

Одземени 14 бајти ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (Bot: Migrating 28 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q165948 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
По освојувањето на Империјата на Инките од страна на Шпанија, имало уште неколку Инки до комплетниот распад на Империјата, тие се сметаат за марионети на шпанските колонисти и тие се: [[Тупак Хуалпа]] (1533), [[Манко Инка Јупанки]] (1533–1545), [[Сајри Тупак]] (1545–1560), [[Титу Куси]] (1560–1571) и [[Тупак Амару]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Список на Сапа Инки]]
* [[Империја на Инките]]