Румињахуи: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Румињахуи бил роден во [[Пиларо]] и родно име му било ''Ати II Пилахуаско''. Историчарите кои се занимаваат со историјата на Инките, веруваат дека овој бил полубрат на [[Атахуалпа]]. Некогото име на [[кечуански јазик]] значи „лице од камен“
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Атахуалпа]]
* [[Инки]]