Разлика помеѓу преработките на „Полска азбука“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (Bot: Migrating 18 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q606972 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Буквите [[Q]], [[V]] и [[X]] не спаѓаат во полската азбука но се употребуваат за реклами и странски зборови. Тие му се едноставно непотребни на полскиот [[изговор]]. Наместо нив, се употребуваат буквите [[K]], [[W]], односно [[K]][[S]]/[[G]][[Z]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Полски правопис]]
* [[Полски јазик]]