Разлика помеѓу преработките на „Каликрат“

Одземени 14 бајти ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
'''Каликрат''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''Καλλικράτης'') бил [[Старогрчка архитектура|старогрчки архитект]] активен кон средината на 5 век п.н.е. Заедно со [[Иктин]] го конструирал [[Партенон]]от ([[Плутарх]], ''Перикле'', 13) <ref>{{цитирана книга | first=Leland M. | last=Roth | year=1993 | title=Understanding Architecture: Its Elements, History and Meaning | edition=First | publisher=Westview Press | location=Boulder, CO | id=ISBN 0-06-430158-3 | pages=203}}</ref>. Од напис дознаваме дека тој е архитектот на „храмот на [[Ника]]“ во [[Светилиште на Атена Ника|светилиштето на Атена Ника]] на [[Акропол, Атина|Акропол]]от (IG I<sup>3</sup> 35). Овој храм е или [[амфипростил]]от [[Атена Ника#Архитектура и скулптура на храмот|храмот на Атена Ника]] кој е денес го гледаме на местото <ref>{{цитирана книга | first=Leland M. | last=Roth | year=1993 | title=Understanding Architecture: Its Elements, History and Meaning | edition=First | publisher=Westview Press | location=Boulder, CO | id=ISBN 0-06-430158-3 | pages=200}}</ref> или пак претходникот со помали димензии (наиск) чии остатоци се најдени во темелите на претходно споменатиот храм.<ref>{{цитирана книга | first=Ira S. | last=Mark | year=1993 | title=The Sanctuary of Athena Nike in Athens: Architectural Stages and Chronology | location=Princeton}}</ref>. Од друг напис пак, дознаваме дека тој е архитектот на класичните ѕидини во коло (IG I<sup>3</sup> 45), а Плутарх нè надополнува (loc cit) со тоа што тој го изградил и средниот од трите ѕида кои ги поврзувале [[Атина]] и [[Пиреја]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Иктин]]
* [[Партенон]]