Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Кувајт“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (fixing dead links)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Пред 1961 година знамето на Кувајт било црвено и бело. Денес знамето има пан-арапски бои и ги има следните значења: црната боја го претставува поразот на непријателот, црвената е бојата на крвта на кувајскиот меч. Белата боја претставува чистота, додека зелената е боја за плодноста на земјата.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Грб на Кувајт]]
* [[Кувајт]]