Еж: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 5 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Деветте видови бодлести ежови имаат кратки боцки на грбот, тркалезно тело, мала лава, жилесто лице и мало опавче или воопшто го немаат. Должината варира од 10 до 44 см.Бодлестите ежови потекнуваат од [[Велика Британија]], [[Северна Африка]] и [[Азија]], а еден вид се среќава во [[Нов Зеланд]]. Петте видови на гимнур, или влакнест еж, се со азиско потекло. Тие имаат грубо цврсто влакно, но немаат боски и имаат тежок мирис. Обичниот гимнур може да е долг до 46 см и да има долга опашка до 30 см.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Бодликаво прасе]]