Разлика помеѓу преработките на „Грб на Узбекистан“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (Bot: Migrating 35 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q487081 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
 
'''Грбот на [[Узбекистан]]''' е официјалниот грб на државата кој бил усвоен на [[2 јули]] [[1992]] година. Тој е сличен по стилот со поранешните советски грбови. Грбот е во форма на круг со националните сина, бела и зелена боја. Од лево се наоѓа [[памук]], а од десно се наоѓа [[жито]]. Тие се двете главни земјоделски култури на Узбекистан. На врвот се наоѓа ѕвездата [[Руд Ел Хизб]], симбол на [[ислам]]от. Во средината се наоѓа митската птица [[Хума (митологија)|Хума]], симбол на среќа и слобода. Во позадина има пејзаж.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Знаме на Узбекистан]]
* [[Узбекистан]]