Разлика помеѓу преработките на „Голем везир“

Одземени 14 бајти ,  пред 2 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Во времето на [[Ќопрулски период|ќопрулскиот период]] во втората половина на [[17 век]] улогата на великиот везир го достигнала својот врв. Сепак овој период завршил катастрофално за империјата бидејќи Османлиите ги изгубиле [[Унгарија]], [[Трансилванија]], [[Мореја]] и [[Подолија]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Список на големи везири на Отоманската Империја]]