Разлика помеѓу преработките на „ГНУ-ова лиценца за слободна документација“

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
с
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
 
'''ГНУ-овата лиценца за слободна документација''' или '''ГЛСД''' (''GNU Free Documentation License'', ''GFDL'') е „[[копилефт]]“ лиценца за [[слободна содржина]], создадена од [[Фондација за слободна програмска опрема|Фондацијата за слободна програмска опрема]] во рамки на проектот [[ГНУ]]. Таа е двојник на [[ГНУ-овата општа јавна лиценца]] која се односи на пишани творби. Актуелната лиценца е под верзија 1.2, а официјалниот текст може да се прегледа на http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[ГНУ-ова општа јавна лиценца]]
* [[Слободна содржина]]