Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Одземени 14 бајти ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Некогаш каналите се граделе за употреба да мали дрвени баржи влечени од [[коњ]]и и други влечни животни. Денес каналите се градат за преплов на прекуокеански бродови. ''Видете'' [[Бродски канал]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Воден транспорт]]
* [[Речен транспорт]]