Булова функција: Разлика помеѓу преработките

с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (нов клуч за подредување на Категорија:Булова алгебра: "Функција" со помош на HotCat)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
Буловите функции честопати се претставени со реченици во [[исказна логика|исказната логика]], а понекогаш и со повеќепроменливи [[полином]]и над [[конечно поле|GF]](2), но поефикасно се претставуваат по пат на [[бинарен одлучен дијаграм|бинарни одлучни дијаграми]], [[негациска нормална форма|негациски нормални форми]] и [[исказен насочен ацикличен график|исказни насочени ациклични графици]].
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
{{Col-begin}}
{{Col-break|width=30%}}