Разлика помеѓу преработките на „Јаглехидрат“

Одземени 14 бајти ,  пред 4 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==)
(Замена на Image:Starchy-foods..jpg со Image:Wheat_products.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Remove double period).)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
 
Иста појава се случува кога се раствора β-D-глукоза искристализирана од [[пиридин]] и чиј специфичен агол на скршнување е +19°. Со растворањето на β-обликот, аголот на специфичното скршнување на поларизираната светлина се зголемува од +19° до 52,8°.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
 
* [[Моносахарид]]