Разлика помеѓу преработките на „Еди Ведер“

Додаден 621 бајт ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
'''Еди Ведер''' (роден како ''Едвард Луис Северсон;'' 23на декември{{роден на|23|декември|1964}}) е американски музичар, којпејач еи текстописец, најпознат по тоа што е главниот вокал и еден од трите гитаристи на алтернативниот рок бенд [[Pearl Jam]]. Познат по својот карактеристичен и моќен вокал, тојВедер е рангиран како седми на листата на "Најдобри„Најдобри Водечкиводечки пејачи на сите времиња"времиња“, составена од ''[[Ролинг Стоун]]''.<ref>{{cite web|url = http://www.rollingstone.com/music/pictures/rolling-stone-readers-pick-the-best-lead-singers-of-all-time-20110412/7-eddie-vedder-0979704|title = Rolling Stone Readers Pick the Greatest Lead Singers of All Time|publisher = ''Rolling Stone''|accessdate = July 26, 2012}}</ref>. Во текот на својата кариера пред [[Pearl Jam]], Ведер бил член на [[Temple of the Dog]].
 
Во [[2007]] година го издал својот прв соло албум како саундтрак за филмот ''Into the Wild'' (2007). Неговиот втор албум Ukulele Songs бил објавен во [[2011]] година.
 
Еди Ведер бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година.
 
 
== References ==