Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

Одбиена последната промена (од 77.28.52.227) и ја поврати преработката 3611975 на Македонец
(преправка на име)
(Одбиена последната промена (од 77.28.52.227) и ја поврати преработката 3611975 на Македонец)
}}
 
Гратски'''Телеком Стадионарена''' (поранешни имиња: '''Национална арена „Филип II Македонски“''',Телеком Арена'''Градски стадион''') — повеќенаменски [[стадион]] во [[Скопје]] за разни [[спорт]]ови, кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]].
 
Моменталниот максимален капацитет на арената изнесува над 33.000. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 година со името Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016 година стадионот бил преименуван во Телеком арена по потпишаниот договор со Македонски Телеком.<ref name="утрински">{{наведени вести|url=http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4698E03907BDA24A99CFC747ACAB62E2|title=Арената „Филип II“ се ребрендира во „Телеком арена“|date=4 ноември 2016|work=[[Утрински весник]]|publisher=МПМ Македонија|language=македонски|accessdate=5 ноември 2016|location=Скопје}}</ref>