Разлика помеѓу преработките на „Татјана Хмирова“

нема опис на уредувањето
}}
 
'''Татјана Хмирова''' (роден на {{роден на|6|феруарифевруари|1990}} во {{роден во|Волгоград}}) — руска ракометарка која настапува за [[ЖРК Вардар]].
 
Татјана Хмирова игра на сите три бековски позиции: лев, среден и десен бек. Родена е во Волгоград и кариерата ја започнала во екипата на Динамо Волгоград во која дебитирала во [[2005]] година. За својот матичен клуб, Хмирова настапуваше во изминатитенастапувала осум години. ОдВо оваасезоната сезона (2013/2014), Татјана Хмирова ќепотпишала гоза носиЖРК дресотВардар. наСо ЖРКДинамо ВардарВолгоград СЦБТима иосвоено тоатри ќешампионски бидетитули нејзини прведна ангажмантитула во странствоКупот на Русија (2008).
Со Динамо Волгоград има освоено три шампионски титули и една титула во Купот на Русија (2008).
 
За репрезентацијата на [[Русија]], Татјана Хмирова има настапувано во сите младински категории. Во 2008 година со Русија стана светски младински шампион и беше прогласена за најкорисен игра на ова СП. Истата година Хмирова дебитираше за сениорската репрезентација на Русија на Европското првенство на кое Македонија беше домаќин и осви бронзен медал. Во 2009 година беше дел од руската репрезентација што го освои златото на Светското првенство во Кина, а настапи и на СП 2011 во Бразил на кое Русија беше седма и на ЕП 2012 во Србија на кое руската репрезентација го освои 6.место.
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Хмирова, Татјана}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Руски ракометарки]]