Разлика помеѓу преработките на „Мезе“

Одземени 8 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(ситна поправка)
с
[[File:Petra metzes.jpg|250px|right|thumb|Јорданско мезе, [[Петра]], [[Јорданска кујна|Јордан.]]]]
'''Мезе''' ({{lang-fa|مزه}}; {{lang-tr|meze}}; {{lang-gr|μεζές}}; {{lang-sr|мезе}}; {{lang-bg|мезе}}; {{lang-ar|مقبلات}}; {{lang-sq|Meze}}) е јадење кое се служи со алкохолни пијалаци во земјите од [[Блиски Исток|Блискиот Исток]], [[балкан]]ските земји, и во делови од [[Централна Азија]]. Во [[Левантинскалевантска кујна|левантинскаталевантската]], [[Кавкаска кујна|кавкаската]] и [[Балканска кујна|балканската кујна]], мезето се служи на почетокот од оброкот.<ref>Alan Davidson, ''The Oxford Companion to Food'', Oxford University Press, 1999, pp. 500-501</ref> Зборот ''мезе'' доаѓа од [[персиски јазик|персискиот јазик]] {{lang|fa|مزه}}, со значење „вкусно“.<ref>''[[Oxford English Dictionary]], online version, June 2011</ref>
 
==Видови мезе==