Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{внимание}}
'''Флојд ЛандисЛендис''' (англиски: Floyd Landis; 14 октомври [[1975 година]]) e бивш американски професионалeн велосипедист, кој бил активен во периодот од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел моунтајн бајк и бил во 1993 година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил [[2006]] година кога ја освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и препишане е на [[Оскар Переир]].
 
==Детство и аматерска кариера==
 
Флојд е второ дете на Пола и Арлене Ландис, пораснал во Фармесвил. ЛандисЛендис во почетокот точакот го користел само кога одел со другар му на [[риболов]], а наскоро почнал да ужива во возењето и одлучил да учествува во локална трка, на којоа се појавил во долниот дел на тренерки бидејќи неговата религијата не му дозволубала да облече шортс. ЛандисЛендис победил во таа трка и продолжил да се натпреварува на локалните трки. На неговиот татко не му се допаѓало што син му се бави со бициклизам и се обидувал да го обесхрабри давајки му додатни обавези да работи, така ЛандисЛендис немал време да тренира преку ден и се извлекувал преку ноќ да тренира. Неговиот татко ја примил дојавата дека син му се извлекувал преку ноќта, а пошто не ја ценил неговата страст за бициклизмот, мислел дека користи дрога или алкохол. Често пати го следел, да се осигура дека нема да падне во некоја неволја. Неговиот татко покасно биднал еден од најголемите ЛандисовихЛендисових фанови.
 
Кариерата ја започнал во Моунтајн бајк, [[1993]] година го освоил националното првенство во Моунтајн бајк за јуниор. Со 20 години се преселил во Јужна [[Калифорнија]].
==Професионална кариера==
 
ЛaндисЛендис прејде во друмски бициклизам и ја почна професионалната кариера, во [[1999]] година во тимот Меркур. Во првата сезона остварил една победа и освоил трето место на трка Тур Авенир. [[2000]] година освоил трка во [[Француска]] Пуату—Шаренте. Во текот на првите две години, бил доста приметен и [[Ленс Армстронг]] го однел со себе, во тимот Ју Ес Постал и го изабрал да вози со него на три [[Тур Де Франс]] по ред, од [[2002]] до [[2004]] година Армстронг ги освоил сите три. ЛандисЛендис во прва сезона освојил етапа на трето Тирено—Адриатико и друго место на Критеријуму Дофине Либере. Новата победа ја чекал до [[2004]] година кога ја освоил трката во Португал, Волта Алгарве, со една етапна победа. На Тур Де Франс [[2004]] година Ландис бил прв помошник на Армстронг, во текот на етапата 17, благодарение на ЛандисЛендис, некои од Армстронговите ривали се откажале при последниот успон, а за ЛандисЛендис веќе пишувале како нов лидер на тимот. Сепак, на крајот на сезоната, поминал во тимот Фонак.
 
[[2005]] година завршил трет на Турнир на Грузула и деветти на [[Тур Де Франс]], што му бил најдобар дотогашни резултат.
 
[[2006]] година ЛандисЛендис го освоил Тур Грузија, Калифорнија и Париз-Ница, после што станал лидер во УЦИ рангирање. На [[Тур Де Франс]] возел со болки поради повреда, кој го опишал како ужасен „коска се трие од коска“. И покрај болките ЛандисЛендис го освоил [[Тур Де Франс]] и победата ја нарекол „тријумф на упорност“, поради јаките болки кои ги трпел. На 27 септември [[2006]] година објавил дека колкот успешно му е заменет со метален.
 
==Допинг==
 
На 27 јули [[2006]] година тимот Фонак објавил дека ЛандисЛендис бил позитивен на допинг тест, имал високо ниво на тстостерон при етапата 17. Ландис го отфрлил тоа, истакнувајќи дека се надева на негативниот резултат на Б примерок. Но и тој бил позитивен, и Ландис бил отуштен од тимот Фонак. Со почетокот на август, свецката антидопинг агенција го прогласила ЛандисЛендис крив за допинг, а светската бициклистичка федерациа УЦИ му ја одземала победата на [[Тур Де Франс]], и таа му припаднала на друго пласираниот Оскар Переиру. 20 септември [[2007]] година ЛандисЛендис е прогласен крив за допинг пред званичниот комитет и суспендиран е на две години, ретко активно до 1 јануари [[2007]] година. ЛандисЛендис на таа одлика се жалел на судот за спортска арбиража, и сослушувањето трајало од 19 до 24 март [[2008]] година, во [[Њујорк]]. Пресудата е донета на 30 јун, [[2008]] година, каде е само потврдено дека е крив и суспензијата останала на снагата.
 
==Враќање на велосипедизмот==
 
После истекот на суспензијата, [[2009]] година, се вратил на возењето во малиот тим Максис, со кој учествувал на трката Калифорнија и го завршил на 23 место. Го напуштил тимот на крајот на сезоната, истакнувајќи дека сака да вози поголеми трки во [[Европа]]. На почетокот на [[2010]] година, прешол во Бахат тим, но откако што признал дека користел допинг и ги обвинил голем број бивши американски возачи, тимот Бахат почнал да се растура. ЛандисЛендис во јул [[2010]] година, возел класик во тимот Орегон, како самостален возач.
 
Во наредните неколку месеци не успеал да пронајде тим во кој ќе вози, и ја завршил кариерата во јануа [[2011]] година.
==Приватен живот==
 
Во јули [[2011]] година, ЛандисЛендис дал интервју на Грахам Бесинегер, во кој го опишал својот план и тренинг за натпреварот во НАСКАР. Во април [[2012]] година, откриено е дека федералните тужители водат истрага против ЛандисЛендис, поради телегравски и поштенски измами, почнувани додека ЛандисЛендис се бранел од обвинување за допинг, во [[2007]] година. Во август [[2012]] година, ЛандисЛендис ги признал измамите, и му е одредено да плати казна од 478.000 долари.
 
Во [[2016]] година ја отворил фабриката Канабис во Колорадо.
Анонимен корисник