Разлика помеѓу преработките на „Џибути (град)“

Одземени 44 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
|pushpin_mapsize =
|subdivision_type = Држава
|subdivision_name =[[Џибути|Република Џибути]]
|subdivision_type1 =
|subdivision_name1 =
}} <!-- Infobox ends -->
 
'''Џибути''' ({{lang-ar|جيبوتي}}, {{lang-fr|Ville de Djibouti}}, {{lang-so|''Magaalada Jabuuti''}}, {{lang-aa|Gabuuti}}) —— [[главен град|главен]] и најголем град на [[Република Џибути]]. Сместен е на [[полуостров]] кој гиго раздвојувадвои [[Аденски Залив|Аденскиот]] од [[Таџурски Залив|Таџурскиот Залив]].
 
[[Податотека:Djibouti_Port.JPG|thumb|left|Градското пристаниште]]