Разлика помеѓу преработките на „Прст“

Додадени 788 бајти ,  пред 3 години
→‎Видете исто така: дополнување
с (Bot: Migrating 90 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34583 (translate me))
(→‎Видете исто така: дополнување)
'''Прст''' е дел од органите [[рака]] и [[нога]] и кој се користи за манипулција и [[чувство за допир]] кај [[човек]]от и [[примати]]те.<ref name="Cha1998">[[#Cha1998|Chambers 1998 page 603]]</ref><ref name="OxfIll">[[#OxfIll|Oxford Illustrated pages 311,380]]</ref> Нормално, човекот има пет прсти на секоја рака и нога, со исклучок на вродените мани и губењето прсти. На раката секој прст има свој назив, за разлика од прстите на нозете, па така има [[палец]], [[показалец]], [[среден прст]], [[домал прст]] и [[мал прст]]. Секој прст содржи голем број нерви и крајни рожести завршетоци познати како [[нокти]] кои служат за заштита на врвовите на прстите.
 
==Прстот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Вкочанети прсти“ (''Sticky Fingers'') - албум на британската музичка група „[[Ролинг Стоунс]]“ (''Rolling Stones'') од 1971 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=sCo56EkGJuU YouTube, Rolling Stones 1971 Sticky Fingers full album (пристапено на 31.8.2017)]</ref>
* „Прстите на Каролина“ (''Carolyn's fingers'') - песна на британската музичка група „[[Кокто Твинс]]“ (''Cocteau Twins'').<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Qh83z5vIP0w YouTube, Carolyn's fingers - Cocteau twins (пристапено на 31.8.2017)]</ref>
 
== Видете исто така ==