Разлика помеѓу преработките на „Витоша“

Додадени 34 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Sofia-vitosha-kempinski.jpg|десно|thumb|250px|[[Софија]] со Витоша во позадина]]
 
'''Витоша''' е висока [[планина]] во [[Бугарија]], во непосредна близина на бугарската метропола [[Софија]]. Највисок врв е [[ЦрниЦрн врвВрв (Витоша)|Црн Врв]] со 2290 m надморска височина од 2.290 м.
 
== Географиjа, флора, фауна ==