Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

Додадени 59 бајти ,  пред 3 години
ситни поправки
(ситни поправки)
'''Флојд Ландис''' (енгл.англиски: Floyd Landis; 14. октомбароктомври [[1975 година]]) e бивш америчкиамерикански професионалeн бициклиствелосипедист, кој бил активен во периодпериодот од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел моунтајн бајк и бил во 1993. година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил [[2006]] година кога ја освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и препишане е на [[Оскар Переир]].
 
==ДетиинствоДетство и аматерска кариера==
Флојд Ландис (енгл. Floyd Landis; 14. октомбар [[1975 година]]) e бивш амерички професионалeн бициклист во период од [[1999]] до [[2010]] година. Пред тоа, Ландис возел моунтајн бајк и бил во 1993. година национален шампион за возачи до 23 години. Најголемиот успех во кариерата го остварил [[2006]] година кога ја освоил [[Тур Де Франс]], но му је одзеле победата после позитивен допинг тест и препишане е на [[Оскар Переир]].
 
==Детиинство и аматерска кариера==
 
Флојд е второ дете на Пола и Арлене Ландис, пораснал во Фармесвил. Ландис во почетокот точакот го користел само кога одел со другар му на [[риболов]], а наскоро почнал да ужива во возењето и одлучил да учествува во локална трка, на којоа се појавил во долниот дел на тренерки бидејќи неговата религијата не му дозволубала да облече шортс. Ландис победил во таа трка и продолжил да се натпреварува на локалните трки. На неговиот татко не му се допаѓало што син му се бави со бициклизам и се обидувал да го обесхрабри давајки му додатни обавези да работи, така Ландис немал време да тренира преку ден и се извлекувал преку ноќ да тренира. Неговиот татко ја примил дојавата дека син му се извлекувал преку ноќта, а пошто не ја ценил неговата страст за бициклизмот, мислел дека користи дрога или алкохол. Често пати го следел, да се осигура дека нема да падне во некоја неволја. Неговиот татко покасно биднал еден од најголемите Ландисових фанови.
[[2005]] година завршил трет на Турнир на Грузула и деветти на [[Тур Де Франс]], што му бил најдобар дотогашни резултат.
 
[[2006]] година Ландис го освоил Тур Грузија, Калифорнија и Париз-Ница, после што станал лидер во УЦИ рангирање. На [[Тур Де Франс]] возел со болки поради повреда, кој го опишал како ужасен “коска„коска се трие од коска „ коска“. И покрај болките Ландис го освоил [[Тур Де Франс]] и победата ја нарекол “тријумф„тријумф на упорност„упорност“, поради јаките болкболки кои ги трпел. На 27 септември [[2006]] година објавил дека колкот успешно му е заменет со метален.
 
==Допинг==
 
На 27 јулјули [[2006]] година тимот Фонак објавил дека Ландис бил позитивен на допинг тест, имал високо ниво на тстостерон при етапата 17. Ландис го отфрлил тоа, истакнувајќи дека се надева на негативниот резултат на Б примерок. Но и тој бил позитивен, и Ландис бил отуштен од тимот Фонак. Со почетокот на август, свецката антидопинг агенција го прогласила Ландис крив за допинг, а светската бициклистичка федерациа УЦИ му ја одземала победата на [[Тур Де Франс]], и таа му припаднала на друго пласираниот Оскар Переиру. 20 септември [[2007]] година Ландис е прогласен крив за допинг пред званичниот комитет и суспендиран е на две години, ретко активно до 1 јануари [[2007]] година. Ландис на таа одлика се жалел на судот за спортска арбиража, и сослушувањето трајало од 19 до 24 март [[2008]] година, во [[Њујорк]]. Пресудата е донета на 30 јун, [[2008]] година, каде е само потврдено дека е крив и суспензијата останала на снагата.
 
==Враќање на бициклизмотвелосипедизмот==
 
После истекот на суспензијата, [[2009]] година, се вратил на возењето во малиот тим Максис, со кој учествувал на трката Калифорнија и го завршил на 23 место. Го напуштил тимот на крајот на сезоната, истакнувајќи дека сака да вози поголеми трки во [[Европа]]. На почетокот на [[2010]] година, прешол во Бахат тим, но откако што признал дека користел допинг и ги обвинил голем број бивши американски возачи, тимот Бахат почнал да се растура. Ландис во јул [[2010]] година, возел класик во тимот Орегон, како самостален возач.
==Приватен живот==
 
Во јулјули [[2011]] година, Ландис дал интервју на Грахам Бесинегер, во кој го опишал својот план и тренинг за натпреварот во НАСКАР. Во април [[2012]] година, откривенооткриено е дека федералните тужители водат истрага против Ландис, поради телегравски и мејлпоштенски превариизмами, почнувани додека Ландис се бранел од оптужбиобвинување за допинг, во [[2007]] година. Во август [[2012]] година, Ландис ги признал преваритеизмамите, и му е одредено да плати казна од 478 .000 долари во рестаурација.
 
Во [[2016]] година ја поткреналотворил фабриката Канабис во КолорадаКолорадо.
 
[[Категорија:Американски велосипедисти]]