Разлика помеѓу преработките на „Хакан Чалханоглу“

Додадени 512 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
| goals4 = 0
| nationalyears1 = 2010
| nationalteam1 = [[TurkeyФудбалска nationalрепрезентација youthна footballТурција teamдо 16 години|Турција 16]]
| nationalcaps1 = 6
| nationalgoals1 = 1
| nationalyears2 = 2010–2011
| nationalteam2 = [[TurkeyФудбалска nationalрепрезентација under-17на footballТурција до 17 teamгодини|Турција 17]]
| nationalcaps2 = 11
| nationalgoals2 = 1
| nationalyears3 = 2011–2013
| nationalteam3 = [[TurkeyФудбалска nationalрепрезентација under-19на footballТурција до 19 teamгодини|Турција 19]]
| nationalcaps3 = 15
| nationalgoals3 = 5
| nationalyears5 = 2012–2013
| nationalteam5 = [[TurkeyФудбалска nationalрепрезентација under-20на footballТурција до 20 teamгодини|Турција 20]]
| nationalcaps5 = 8
| nationalgoals5 = 1
| nationalteam-update = 01:15, 15 November 2016 (UTC)
| nationalyears6 = 2012–2014
| nationalteam6 = [[TurkeyФудбалска nationalрепрезентација under-21на footballТурција до 21 teamгодини|Турција 21]]
| nationalcaps6 = 2
| nationalgoals6 = 0
| nationalcaps7 = 26
| nationalgoals7 = 8
 
}}
 
'' '''<nowiki/>'Хакан Чалханоглу'<nowiki/>''' ''(роден на ({{IPA-trроден на| haːkan t͡ʃaɫhanoːɫu8|февруари|1994}}, роденво на 8 февруари 1994[[Манхајм]], година[[Германија]]) е [[Турци|турски]] професионален фудбалер кој настапува како играч од среденот за [[ФК Милан|Милан]] и [[Фудбалска репрезентација на Турција| турскиот национален тим]]. Тој е познат по својата способност да постигнува голови од слободен удар.
 
Својата кариера тој ја започнал во [[ФК Карслуе|Карслуе]] во 2010 година, за да подоцна се пресели од другата страна на [[Хамбург]] во тимот на [[ФК Хамбургер|Хамбургер]] две години подоцна, поминувајќи уште една сезона во својот прв клуб на позајмица. Неговите настапи во својата прва сезона во [[Прва Бундеслига (фудбал)|бундеслигата]] му го донела трансферот од 14,5 милиони евра во Баер од Леверкузен во 2014 година. Роден во [[Германија]], Чалханоглу се одлучил да ја претставува [[Фудбалска репрезентација на Турција | Турција]] на репрезентативно ниво, со што своето деби го остварил во 2013 година.
{{A.C. Milan squad}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Чалханоглу, Хакан }}
[[Категорија:Фудбалери на ФК Баер Леверкузен]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Хамбургер]]
[[Категорија:Фудбалери на Милан]]
[[Категорија:Фудбалери во Серија А]]
[[Категорија:Турски фудбалери]]