Разлика помеѓу преработките на „Коска“

Додаден 361 бајт ,  пред 3 години
Коските се јавуваат како тема во делата од уметноста и популарната култура, како:
* „Коската на коските“ (''Кост кости'') - циклус песни на српскиот поет [[Васко Попа]] од збирката „[[Непочин поле]]“ (''Непочин поље'') од [[1956]] година.<ref>Aleksandar Petrov, „Vasko Popa“, во: Vasko Popa, ''Pesme''. Beograd: Bigz, 1978, стр. 195-199.</ref>
* „Коските на Били“ (''Billy's Bones'') - песна на ирската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Поугс]]“ (''The Pogues'') од 1985 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=CywVKTCi6qw&list=PL68D998D2C9FC89B8&index=11 YouTube, 11 Billy's Bones by The Pogues (пристапено на 22.8.2017)]</ref>
 
== Наводи ==