Разлика помеѓу преработките на „Чаби Алонсо“

Додадени 3 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Алонсо ја започнал својата кариера во [[ФК Реал Сосиедад]], главниот тим во неговата покраина [[Гипузкоа]]. По краток период на позајмица во [[СД Еибар|Еибар]], тој се вратил во Сосиедад каде што тогашниот менаџер [[Џон Тошак]] го назначенил Алонсо како негов капитен. Алонсо успеал во улогата, предводејќи го Реал Сосиедад на второто место во сезоната 2002-03 во [[Ла лига|Ла Лига]]. Добрите игри во Сан Себастијан му овозможиле трансфер во [[ФК Ливерпул | Ливерпул]] во август 2004-та година за 10,5 [[Британска фунта|фунти £]]. Тој уште во првата сезона ја освоил [[УЕФА Лига на шампиони 2004/05|Уефа Лигата на Шампионите]], под раководство на [[Рафаел Бенитез]], постигнувајќи гол за израмнување во финалето одиграно ви [[Истанбул|Истанбил]] против [[ФК Милан|Милан]]. Следната сезона, тој го освоил [[ФА Куп]]от и [[ФА Комјунити Шилд]]. Во 2009 година тој се преселил во [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]] во договор во вредност од околу £30 милиони [[Британска фунта|фунти]]. По пет сезони во клубот, тој ја освоил титулата во [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] во 2012 година, под водство на [[Жозе Мурињо]] и [[УЕФА Лига на шампиони 2013/14|Лигата на шампионите]] во 2014 година под водство на [[Карло Анчелоти|Карло Анџелоти]]. Со доаѓањето на германскиот репрезентативец [[Тони Крос]] во Реал Мадрид, тој заминал во спротивен правец во [[Бундеслигашот]] [[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]] на договор од две години.
 
Тој го направил своето меѓународно деби за [[Фудбалска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] во април 2003 година, против [[Еквадорски национален фудбалски тим|Еквадор]] со победа од 4-0. Додека играл за Шпанија, Алонсо ги освоил [[Европско првенство во фудбал 2008|Евро 2008]], [[Европско првенство во фудбал 2012|Евро 2012]] и [[2010 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство 2010]], и тој, исто така, ја претставувал неговата земјата на [[УЕФА Евро 2004|Евро 2004]] и [[2006 ФИФА Светско првенство|Светското првенство 2006]]. На 23 јуни 2012 година, Алонсо го прославил својот 100-ти настап за Шпанија во четврт-финалето на [[Европско првенство во фудбал 2012|Евро 2012]] против [[Фудбалска репрезентација на Франција|Франција]] и го прославил со постигнати два гола за Шпанија за да ја внесе својата репрезентација во полу-финалето. По неуспехот на Шпанија да напредува од фазата по групи вона [[2014Светско ФИФАпрвенство Светскотово првенствофудбал 2014|Светското првенство 2014]], Алонсо се повлечелповлекол од репрезентацијата на 27 август 2014 година. Неговите 114 настапи го доведоадовеле меѓу петте фудбалери со најмногу настапи за [[Фудбалска репрезентација на Шпанија|Шпанија]] .
 
==Наводи==
12.237

уредувања