Разлика помеѓу преработките на „Чаби Алонсо“

Одземени 28 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
| ntupdate = 23 June 2014
}}
'''Хабиер "Чаби" Алонсо Олано''' ({{IPA-es|ˈ(t)ʃaβj aˈlonso oˈlano|lang}}; {{роден на|25|ноември|1981}}) — е поранешен [[Шпанци|шпански]] фудбалер кој настапуванастапувал [[Првакако Бундеслигаиграч (фудбал)|бундеслигашот]]од [[ФКсредината Баернна Минхен|Баерн МИнхен]]теренот.
 
Алонсо ја започнал својата кариера во [[ФК Реал Сосиедад]], главниот тим во неговата покраина [[Гипузкоа]]. По краток период на позајмица во [[СД Еибар|Еибар]], тој се вратил во Сосиедад каде што тогашниот менаџер [[Џон Тошак]] го назначенил Алонсо како негов капитен. Алонсо успеал во улогата, предводејќи го Реал Сосиедад на второто место во сезоната 2002-03 во [[Ла лига|Ла Лига]]. Добрите игри во Сан Себастијан му овозможиле трансфер во [[ФК Ливерпул | Ливерпул]] во август 2004-та година за 10,5 [[Британска фунта|фунти £]]. Тој уште во првата сезона ја освоил [[УЕФА Лига на шампиони 2004/05|Уефа Лигата на Шампионите]], под раководство на [[Рафаел Бенитез]], постигнувајќи гол за израмнување во финалето одиграно ви [[Истанбул|Истанбил]] против [[ФК Милан|Милан]]. Следната сезона, тој го освоил [[ФА Куп]]от и [[ФА Комјунити Шилд]]. Во 2009 година тој се преселил во [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]] во договор во вредност од околу £30 милиони [[Британска фунта|фунти]]. По пет сезони во клубот, тој ја освоил титулата во [[Примера Дивисион (Шпанија)|Ла Лига]] во 2012 година, под водство на [[Жозе Мурињо]] и [[УЕФА Лига на шампиони 2013/14|Лигата на шампионите]] во 2014 година под водство на [[Карло Анчелоти|Карло Анџелоти]]. Со доаѓањето на германскиот репрезентативец [[Тони Крос]] во Реал Мадрид, тој заминал во спротивен правец во [[Бундеслигашот]] [[ФК Баерн Минхен|Баерн Минхен]] на договор од две години.
12.242

уредувања