Разлика помеѓу преработките на „Ономатопеја“

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
Само мала промена во физичката точност на терминот. Самата природа нема глас, бидејќи е апстрактна, па затоа е промената од глас во звук
(Само мала промена во физичката точност на терминот. Самата природа нема глас, бидејќи е апстрактна, па затоа е промената од глас во звук)
[[Податотека:Clocks no tic tac.JPG|thumb|десно|Знак на прозорец во продавница во [[Италија]] на која пишува „Нема Тик-Так“, во имитација на звукот на [[часовник]]от.]]
 
'''Ономатопеја''' од [[грчки јазик|грчки]] ὀνοματοποιία;<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Do%29nomatopoii%2Fa ὀνοματοποιία], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus</ref> ὄνομα за „име“<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Do%29%2Fnoma ὄνομα], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus</ref> и ποιέω за „јас правам“,<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3Dpoie%2Fw ποιέω], Henry George Liddell, Robert Scott, ''A Greek-English Lexicon'', on Perseus<</ref> е појава кога зборот со својот звук ја имитира природата или оној што го означува, т.е., вид ономатопеја е самиот '''збор''' создаден со имитирање на гласовизвуци од природата или гласови на животни.
 
== Примери на ономатопеја ==
Анонимен корисник