Разлика помеѓу преработките на „Урду“

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
|iso1=ur|iso2=urd|iso3=urd}}
 
'''Урду''' ({{Audio|hi-Urdu.ogg|pronunciation}}, '''اردو''', ''транс''. ''Urdū'', историски '''Ordu''') е дел од групата на централните јазици на [[Индоариски јазици|индоариските јазици]]. Јазикот е официјален во [[Пакистан]] еден од [[Листа на официјални јазици во Индија|23 официјални јазици]] во [[Индија]]. Зборовниот фонд на јазикот се развил врз база на [[санскрит]]скиот, [[Персиски јазик|персискиот]], [[Арапски јазик|арапскиот]] и [[турските јазици]]. Јазикот почнал да се создава за време на султанатот [[Делхи (султанат)|Делхи]] и [[МугалскаМогулско ИмперијаЦарство|мугалскатаМогулското империјаЦарство]] во [[Јужна Азија]]<ref>http://www.urducouncil.nic.in/pers_pp/index.htm</ref>.
 
Научниците независно го карактеризираат јазикот како стандарден како дел од [[Хиндустански јазик|хиндистанските јазици]]<ref>http://www.britannica.com/EBchecked/topic/619612/Urdu-language</ref>. Граматичкиот опис на оваа статија е базиран на стандардниот урду јазик. Општо гледано, терминот урду може се однесува кон дијалекти на хиндустански отколку стандардната верзија на јазикот. Оригиналниот јазик на [[мугали]]те бил [[турскиот јазик]], но со доселувањето во [[Јужна Азија]] го прифатиле персискиот јазик а подоцна и урду јазикот. Името на ''урду'' се верува дека доаѓа од турскиот збор ''ордо''. На почетокот се нарекувал Забан-е-орду или јазикот на војската, а подоцна се нарекувал едноставно урду.