Разлика помеѓу преработките на „Пипер“

Додадени 39 бајти ,  пред 3 години
== Видови (сорти) на пиперки ==
 
Постојат мноштво имиња за плодовите на поединечни сорти на пиперка. Најпознати видови на пиперки се: [[феферони]], бабура, чили, ајварка (куртовска капија), зелена дуга, сиврија. Чили е назив за неколку врсти и сорти на пиперка, кои се одгледуваат на територијата на [[Мексико]] уште од 3000. година п. н. е.<ref>Gil-Jurado, A. T., Il senso del chile e del piccante: dalla traduzione culturale alla rappresentazione visiva in (G. Manetti, ed.), Semiofood: Communication and Culture of Meal, Centro Scientifico Editore, Torino, Italy, 2006:34-58</ref>
 
== Систематизација и географско потекло на родот ==