Разлика помеѓу преработките на „Данте Алигиери“

Додадени 78 бајти ,  пред 4 години
#1Lib1Ref
(Замена на Image:Dante_alighieri.jpg со Image:Dante.png (од страна на CommonsDelinker поради: Duplicate: Exact or scaled-down duplicate: [[:commons::File:Dante.pn)
(#1Lib1Ref)
| occupation = италијански [[државник]] и [[поезија|поет]]
}}
'''Данте Алигиери''' ({{lang-it|Dante Alighieri}}) ([[1265]] — 13/14 септември [[1321]]) е [[Италија|италијански]] поет, и еден од најголемите фигури во светската [[литература]], кој беше обожаван за неговите длабоки верски видувања и достиг на неговата интелектуалност.<ref>Poetika humanizma i renesanse, Prosveta, Beograd, 1963, стр. 35.</ref> Неговото најголемо дело „[[Божествена комедија]]“ е најзначајната литературна изјава на [[Среден век|средновековниот]] период и основа на современиот [[италијански јазик]].
 
== Неговата младост ==