Разлика помеѓу преработките на „Џовани Бокачо“

Додадени 149 бајти ,  пред 3 години
#1Lib1Ref
(Одбиени последните 3 промени (од 62.162.124.161) и ја поврати преработката 3358498 на KasparBot)
(#1Lib1Ref)
== Творештвото на Бокачо ==
 
Творештвото на Бокачо ја покажува предноста на неговиот раскажувачки талент, иако и тој го почнал творештвото со [[поезија]]. Песните во "Рими" кои ги пишувал во различни периоди од животот покажуваат дека тој ја нема дарбата на [[Данте Алигиери|Данте]] и на Петрарка за префинета поетска медитација за љубовта.<ref>Povjest hrvatske književnosti I, [[Milorad Medini]], Naklada "Matica Hrvatska“, 1902, стр. 35.</ref> Романот во проза ''[[Филокло]]'' има љубовно-авантуристичка содржина. И покрај својата почетничка несигурност, тој сведочи за талентот на идниот голем раскажувач.
 
[[Антика|Античкиот]] мотив за љубовта на [[Троило]] и [[Кризеида]] (преземен од средновековниот ''[[Роман за Троја]]''), Бокачо го обработил во спевот ''[[Филострато]]''.
 
Меѓу помалите дела на италијански јазик се ''[[Буколички песни]]'', како и биографиите на познатите жени (од Ева до [[Ивана Неаполска]]), потоа важното учено дело на Бокачо ''[[За родословите на паганските богови]]'', а треба да се истакне и активноста на Бокачо во врска со проучувањето на делото на Данте. ''[[Расправите во слава на Данте]]'' го содржат култот на Бокачо кон големиот поет на ''[[Божествена комедија|Комедијата]]'', па со право се смета дека токму Бокачо ја нарекол ''божествена''.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Нормативна контрола}}