Сладолед од мастика: Разлика помеѓу преработките

с
Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q141293
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: thumb|300px| '''Сладолед од мастика''' е чест во Грција, арапските зем...)
 
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q141293)
 
[[File:Dondurma (5065600007).jpg|thumb|300px|]]
'''Сладолед од мастика''' е чест во [[Грција]], арапските земји и [[Турција]]. Таа е именувана по [[Мастика (растителна смола)]] зачин што традиционално се произведува на грчкиот остров Хиос, и како и другите природни смоли во својата природна форма се "солзи" или капки. Бидејќи вистинската мастика е скапа и тешко достапна, продавачите на сладоледи од другите земји претпочитаат да го заменат мастичниот зачин со гликоза.
[[Категорија:Десерти]]
[[Категорија:Млечни производи]]
 
 
[[en:Dondurma]]
127.214

уредувања