Разлика помеѓу преработките на „Пипер“

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
с
с
== Систематизација и географско потекло на родот ==
 
Родот ''-{Capsicum}-'' опфаќа околу 25 врстивидови. Постои претпоставка дека голем број на сортите е уште поголем и дека со деталните истражување на Неотрописот ќе се опишат и нови видови.<ref name=autogenerated1>Eshbaugh, W.H. 1993. Peppers: History and Exploitation of a Serendipitous New Crop Discovery. In: Janick, J. & Simon, J.E. (Ed.) ''New Crops'', pp 132-139. Wiley: New York. [http://www.hort.purdue.edu/newcrop/proceedings1993/V2-132.html Online Version], Приступљено 17. 4. 2013.</ref> Еден од проблемите на класификацијата на сортите внатре родот е прашање на сродноста на три од вкупно четири одгледувани сорти (-{''Capsicum annuum'', ''Capsicum frutescens''}- и ''-{Capsicum chinense}-''). Поедини автори ги сметаат одвоени со сестринските видови<ref name=autogenerated1 />, додека -{Pickersgill}-<ref>Pickersgill, B. 1988. The genus Capsicum: a multidisciplinary approach to the taxonomy of cultivated and wild plants. Biol. Zentralbl. 107 '''(4)''': 381-389</ref> и сметаат дека статусот на посебни видови е нелегитимен.
==Галерија==
<center>
12.881

уредување