Разлика помеѓу преработките на „Пипер“

Додадени 8 бајти ,  пред 3 години
с
с
== Имиња на пиперките ==
 
Постојат мноштво имиња за плодовите на поединечни сорти на пиперка. Најпознати пиперки се, [[феферони]], чили. Чили е назив за неколку врста и сорти на пиперка, кои се одгледуваат на територијата на [[Мексико]] уште од 3000. године п. н. е.<ref>Gil-Jurado, A. T., Il senso del chile e del piccante: dalla traduzione culturale alla rappresentazione visiva in (G. Manetti, ed.), Semiofood: Communication and Culture of Meal, Centro Scientifico Editore, Torino, Italy, 2006:34-58</ref>
 
== Систематизација и географско потекло на родот ==
12.881

уредување