Разлика помеѓу преработките на „Пипер“

Додадени 2.170 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Родот на пиперката опфаќа едногодишна билка, во висине до 1 -{m}-. [[Лист]]овите на пиперката се јацести со шилести врвови. Цветаат во [[мај]], а [[цвет]]овите и се бели, црвени, светложолти или виоилетови. [[Плод]]от е топчест или долгнавест. Мирисот и вкусот на плодовите е (благ, сладок до извонрендо лут) се зависи од [[Вид (биологија)|сортата]] и зрелоста. Долж нервите постојат жлезди кои синтетизираат [[алкалоид|алкалоид ,]] [[капсаицин]] („одговорен“ за лутината и лековитост на пиперката). Основниот број на [[хромозом]] е x=12<ref>Csilléry, G. Pepper taxonomy and the botanical description of the species. Acta Agronomica Hungarica 54 ('''2'''):151-166.</ref>.
 
== Имиња на пиперките ==
 
Постојат мноштво имиња за плодовите на поединечни сорти на пиперка. Најпознати пиперки се, феферони, чили. Чили е назив за неколку врста и сорти на пиперка, кои се одгледуваат на територијата на Мексико уште од 3000. године п. н. е.<ref>Gil-Jurado, A. T., Il senso del chile e del piccante: dalla traduzione culturale alla rappresentazione visiva in (G. Manetti, ed.), Semiofood: Communication and Culture of Meal, Centro Scientifico Editore, Torino, Italy, 2006:34-58</ref>
 
== Систематизација и географско потекло на родот ==
 
Родот ''-{Capsicum}-'' опфаќа околу 25 врсти. Постои претпоставка декаголеме број на сортите е уште поголем и дека со деталниистражување на Неотрописот ќе се опишат и нови видови.<ref name=autogenerated1>Eshbaugh, W.H. 1993. Peppers: History and Exploitation of a Serendipitous New Crop Discovery. In: Janick, J. & Simon, J.E. (Ed.) ''New Crops'', pp 132-139. Wiley: New York. [http://www.hort.purdue.edu/newcrop/proceedings1993/V2-132.html Online Version], Приступљено 17. 4. 2013.</ref> Еден од проблемите на класификацијата на сортите внатре родот е прашање на сродноста на три од вкупно четири одгледувани сорти (-{''Capsicum annuum'', ''Capsicum frutescens''}- и ''-{Capsicum chinense}-''). Поедини автори ги сметаат одвоени со сестринските видови<ref name=autogenerated1 />, док -{Pickersgill}-<ref>Pickersgill, B. 1988. The genus Capsicum: a multidisciplinary approach to the taxonomy of cultivated and wild plants. Biol. Zentralbl. 107 '''(4)''': 381-389</ref> и сметаат дека статусот на посебни видови е нелегитимен.
==Галерија==
<center>
12.885

уредувања