Разлика помеѓу преработките на „Пипер“

Додадени 3 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Пиперката се користи како [[зеленчук]], [[зачин]] и [[лек]]. Исто така се користи свежа, конзервирана како ([[туршија]]), сува или сува мелена (или „толчена“).
 
Родот на пиперката опфаќа едногодишна билка, во висине до 1 -{m}-. [[Лист]]овите на пиперката се јацести со шилести врвови. Цветаат во [[мај]], а [[цвет]]овите и се бели, црвени, светложолти или виоилетови. [[Плод]]от е топчест или долгнавест. Мирисот и вкусот на плодовите е (благ, сладок до извонрендо лут) се зависи од [[Вид (биологија)|сортата]] и зрелоста. Долж нервите постојат жлезди кои синтетизираат [[алкалоид|алкалоид ,]] [[капсаицин]] („одговорен“ за лутинатаалутината и лековитост на пиперката). Основниот број на [[хромозом]] е x=12<ref>Csilléry, G. Pepper taxonomy and the botanical description of the species. Acta Agronomica Hungarica 54 ('''2'''):151-166.</ref>.
==Галерија==
<center>
12.885

уредувања