Разлика помеѓу преработките на „Херакле“

Додадени 52 бајти ,  пред 3 години
#1Lib1Ref
(дополнување)
(#1Lib1Ref)
[[Податотека:Hercules_Musei_Capitolini_MC1265_n2.jpg|thumb|Херкулес, позлатена бронза од 2 век п.н.е. ([[Капитолски музеи]])]]
 
'''Херакле''' ({{lang-grc|Ἡρακλῆς}}, {{lang-la|Hercules}}) [[антика|старобалкански]] — полубог, син на [[Зевс]] (римски и на смртната [[Алкамена]]<ref>[[ЈупитерRobert (бог)Graves|ЈупитерRobert Grevs]]), и[[The наgreek смртнатаmyths|Grčki [[Алкаменаmitovi]], Nolit, Beograd, 1992, str. 384.</ref>. Најстарите римски извори укажуваат дека јунакот во Рим е увезен од Грција, и се надоврзува на митскиот италијански овчар Рекаран или Гаран, познат по својата физичка сила.
 
Покрај наследените митски и иконографски особини, римскиот Херкул се одликувал и со низа особини кои биле типично римски. „Херкулес“ не директно позајмено од од грчкот Херакле, туку модификација на етрурското име Херкелер. Херакле буквачно значи „во слава на Хера“.