Купа (река): Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Купа''' (словен. Kolpa) е река во [[ХрватскaХрватска]] и [[Словенија]]. Изворот на реката се наоѓа во [[Хрватска]], а делот од својот тек ја прави границата на [[Хрватска]] и [[Словенија]].
 
== Текот на реката ==
313

уредувања