Разлика помеѓу преработките на „Купа (река)“

Додадени 896 бајти ,  пред 3 години
(Создадена страница со: '''Купа''' (словен. Kolpa) е река во Хрватска и Словенија. Изворот на реката се наоѓа во Хр...)
 
 
== Текот на реката ==
Реката Купа извира од краставо езерце во Националниот парк [[Рисњак]] во [[Горски Котар]]. Околу 100 метри надолно од десната страна прима вода од повремениот поток со поројни струи кој што е наречен [[Kрашичевица]], а понатаму од левата страна на повремениот тек се влева [[Сушица]] и се завртува кон североисток,а потоа на север. Купа под својот извор е брза река со што после неколку километри се смирува и станува мирна река исполнета со многу вештачки водопади кои во минатото служеле за покренување на воденици. Граничната река застанува на работ на левата притока [[Чабранка]].
Реката Купа извира од краставо езерце во Националниот парк Рисњак во Горски Котар.
313

уредувања